Włodzimierz Zakrzewski

 

 

 

„Malarz czuły na materię i barwę wystawia bezpretensjonalne płótna, zadumane, pełne wigoru w fakturze, świadczące o żywej reakcji na światło…”. Takie słowa padły z ust krytyków po jednej z paryskich wystaw twórczości Zakrzewskiego (cyt. za katalogiem wystawy w warszawskiej Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, 1963).

 

Życie i twórczość

 

Włodzimierz Zakrzewski (ur. 16.06.1916 roku w Petersburgu, zm. w 1992 w Warszawie) był uczniem Edwarda Butrymowicza. Do roku 1939 kształcił się w Warszawskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Wyjechawszy na czas II wojny światowej do Związku Radzieckiego, naukę kontynuował w Moskwie, gdzie zajmował się plakatem i malarstwem o tematyce wojennej. Po wojnie szczęśliwie powrócił do kraju. W latach 1950 - 1952 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych Warszawie.
W połowie lat 50-tych rozpoczął liczne podróże po świecie, całkowicie oddając się malarstwu. Wtedy też i przez kolejnych trzydzieści lat trwał rozkwit jego twórczości.

 

Charakterystyczna dla twórczości Włodzimierza Zakrzewskiego jest wyraźnie zarysowana, trójwymiarowa, płaskorzeźbiona wręcz faktura, wynikająca z ekspresyjnego nakładania farby olejnej w obfitej ilości na płótno. Stonowana i nierzadko pastelowa kolorystyka plam barwnych, a także zatarte, niewyraźne kontury, w niezwykle oryginalny sposób uwypuklają walory dekoracyjne i estetyczne jego malarstwa. Wszystko to potęguje wrażenie melancholii i tajemniczości, wobec których trudno przejść obojętnie.

 

Znakiem rozpoznawczym jego malarstwa olejnego stały się pejzaże i weduty z odwiedzanych miejsc. Dlatego w wymiarze ponadczasowym stanowią do dziś piękną, zatrzymaną w czasie dokumentację miejskich i wiejskich krajobrazów kilku kontynentów powojennego świata. Niepowtarzalną, bo widzianą oczami artysty.

 

Ważniejsze wystawy

 

Od lat 50-tych malarz brał udział we wszystkich ważniejszych wystawach ogólnopolskich, w tym w większości wystaw w Warszawie. Spośród wielu warto wymienić choćby wystawę „Pejzaże paryskie” / luty 1958, czy wystawę „Pejzaże z lat 1939 - 1974” / marzec 1974 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, ówczesnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych - pierwszej w zaborze rosyjskim instytucji zajmującej się wystawianiem dzieł polskich twórców. Brał również udział w licznych wystawach malarstwa i plakatu polskiego za granicą: Francja, Szwecja, Belgia, Norwegia, Szwajcaria, Meksyk, Węgry, Dania, Anglia, Chiny, Bułgaria, Czechosłowacja, ZSRR, Niemcy (Wystawa malarzy polskich w muzeum Dresden Zwinger / sierpień 1984), Włochy. Podróże odbywał również do Stanów Zjednoczonych. Indywidualnie wystawiał m.in. w Warszawie, Sofii, Budapeszcie, Dreźnie, Paryżu, Rzymie, Mediolanie, a jego wystawy spotykały się z przychylnym przyjęciem publiczności i zbierały pochlebne recenzje krytyków. Niejednokrotnie znajdowało to wyraz w licznych artykułach, m.in. paryskiej prasy („Libération”, „Les Lettres Françaises”, „Paris Presse”.)

 

Notowania na rynku aukcyjnym

 

Malarstwo Zakrzewskiego na aukcjach sztuki współczesnej ugruntowuje swoją pozycję od 1999 roku, kiedy to obraz „Ulica w Paryżu” z roku 1966 (54x81 / olej, płótno) został sprzedany na aukcji Domu Agra-Art za 8 000 zł. W ciągu kolejnych ponad dwudziestu lat istnienia tego artysty na rynku aukcyjnym, ceny jego prac niejednokrotnie windowały się ponad ceny wywoławcze, zwykle znajdując swoich nabywców. W latach 1999 - 2022 struktura cenowa ważniejszych, wylicytowanych dzieł tego malarza znalazła się w przedziale 7 000 - 25 000 zł.

 

Obrazy Włodzimierza Zakrzewskiego są dobrą inwestycją kapitałową. Zainteresowanie na rynku antykwarycznym nie maleje - obraz „Sanniki Kościół” z roku 1980, (75x120 cm / olej, płótno) w marcu bieżącego roku został sprzedany na aukcji Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Artessia za 22 800 zł. Warto też przywołać aukcję Domu Agra-Art z października 2020 roku, na której olej „Paryż. Widok na Pont Neuf” z roku 1969 został sprzedany za 25 960 zł.

 

Twórczość Włodzimierza Zakrzewskiego doceniana jest na przestrzeni lat niezmiennie na polskim i światowym rynku sztuki. Dowodzi tego niemalejąca wartość jego twórczości i obecność tego malarza na aukcjach wielu krajowych i zagranicznych domów aukcyjnych. Wymienić należy choćby Auktionshaus Zofingen, Doyle New York, Stamford Auction, Waddington’s, Clarke Auction Gallery, William J. Jenack Auctioneers, Shapiro Auctions LLC, Kunstauktionshaus Schloss Ahlden, Venduehuis der Notarissen, Desa Unicum, Agra - Art, Dom Aukcyjny Ostoya.

 

Na styku piękna i zysku

 

Obecność Włodzimierza Zakrzewskiego na rynku sztuki współczesnej prezentuje się perspektywicznie. Nie tylko dlatego, że od 2017 roku na naszym rodzimym rynku panuje tendencja widoczna na rynkach światowych. Ukazuje ona dynamiczne i stale rosnące znaczenie sztuki XX wieku pod względem zarówno wartości sprzedaży, jak i wielkości oferty. Ale przede wszystkim dlatego, że w naszym środowisku - ludzi miłujących sztukę, twórczość tego malarza będzie zawsze rozpatrywana w kategoriach piękna i jakości, a nie samego zysku finansowego. Jest ona niezaprzeczalnie dedykowana nabywcom, ceniącym artyzm i potencjał estetyczno - duchowy dzieła. A wartości te, bez względu na wciąż dostrzegalny na rynku sztuki „konserwatyzm estetyczny” oraz zmienne mody i upodobania, a w konsekwencji zmienną wartość rynkową dzieła, zawsze będą stałe i niezaprzeczalne.

 

Włodzimierz Zakrzewski w Gabinecie Sztuki

 

 

W kolekcji Gabinetu Sztuki znajdują się cztery wyjątkowe oleje Zakrzewskiego:

 

  1. "Warszawa, Nowe Miasto. Ulica Przyrynek", 1983 / olej, płótno, 100 x 116 cm
  2. "Warszawa. Ulica Filtrowa", 1986 / olej, płótno, 99 x 120 cm
  3. "Bukówka. Topole" 1971 / olej, płótno, 100 x 81 cm
  4. "Jabłonna. Topole", 1978 / olej, płótno, 100 x 116

 

Ze względu na swój duży format, należą do tych rzadko pojawiających się na rynku. Dlatego cieszą się dużym uznaniem i są jednymi z najbardziej poszukiwanych spośród całej kolekcji pejzaży Zakrzewskiego. Ich stan wykonania i zachowania jest bardzo dobry, a autentyczność niekwestionowana. Warto zauważyć, że na ponad 233 obrazy tego malarza w ofercie rynku aukcyjnego, tylko 16 wyróżnia się obszernym formatem. Natomiast spośród nich dwa największe (podobnie, jak nasze - również z lat 80-tych) należą do kolekcji Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki XX i XI wieku. To „Droga mazowiecka” 1984 / 100x120cm / olej, płótno i „Podwórko przy ulicy Kościelnej” 1983 / 92x190cm / olej, płótno. Ich wartość muzealna, która daje rzetelną jakość ekspertyzy, wzbudza zaufanie publiczne.

 

Dlatego warto już teraz zainwestować kapitał w dużego formatu oleje Włodzimierza Zakrzewskiego. Zarówno dla kolekcjonerów, jak i miłośników i pasjonatów sztuki będą szczególną, niepowtarzalną i wyjątkowo cenną pozycją na rynku sztuki współczesnej.

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszego Gabinetu Sztuki i osobistego doświadczenia niezwykłej twórczości Włodzimierza Zakrzewskiego. Nasze drzwi stoją dla Państwa otworem.

 

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu:

 

 

 

+48 694 538 777
biuro@gabinetsztuki.pl

 

 

 

Bibliografia

 

  • "Pejzaże paryskie" Katalog wystawy Włodzimierza Zakrzewskiego (ze zbiorów Narodowej Galerii Sztuki 'Zachęta', Warszawa 1958)
  • Analiza notowań aukcyjnych polskich i zagranicznych domów aukcyjnych, internetowego domu aukcyjnego onebid.pl oraz danych na portalu: artinfo.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl