Rosa Bonheur, grafika: "Return from the Horse Fair", 1873

Dostępność: dostępny
Cena: 2 000,00 zł 2000.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: GAL-50216

Opis

Rosa Bonheur


 

Marie-Rosalie Bonheur (Rosa Bonheur) była francuską malarką i rzeźbiarką. Urodziła się 16 marca 1822 roku w Bordeaux w artystycznej rodzinie. Jej matka nauczała gry na fortepianie, a ojciec był malarzem specjalizującym się w malarstwie portretowym i pejzażowym. Rodzina miała żydowskie pochodzenie, ale wyznawali saintsimonizm - chrześcijańską doktrynę filozoficzno-społeczną, której jednym z założeń było umożliwienie kobietom edukacji na równi z mężczyznami. Rosę Bonheur wspierali rodzice i zachęcali do rozwijania jej artystycznego talentu.

Kiedy skończyła 12 lat rozpoczęła naukę malarstwa u swojego ojca, który pozwolił jej rozwijać się w kierunku malarstwa animalistycznego. Zgodnie z ówczesnym programem nauczania artystycznego Rosa na początku kopiowała obrazki z książek rysunkowych oraz szkicowała gipsowe modele. W miarę postępów w nauce Oscar-Raymond Bonheur przynosił do rodzinnej pracowni żywe zwierzęta, aby Rosa mogła lepiej rozwijać swoje umiejętności.

Punktem zwrotnym w karierze Rosy Bonheur było docenienie przez francuską komisję rządową jej pracy "Orka w Nevers" w 1849 roku. Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Orsay w Paryżu. Za jej najsłynniejsze dzieło uważa się "Targ koni" z 1855 roku, który przyniósł jej międzynarodowe uznanie i sławę. Jako pierwsza w dziejach kobieta otrzymała od cesarzowej Eugenii Order Narodowy Legii Honorowej - najwyższe odznaczenie wydawane przez państwo francuskie.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl