Stanisław Wiśniewski, Kawaleria XV (65/90), 1981

Dostępność: dostępny
Cena: 900,00 zł 900.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: GAL-50263

Opis

Stanisław Wiśniewski


 

Stanisław Wiśniewski urodził się w 1936 roku w Krynicy. Uczył się w Szkole Morskiej w Gdyni a po jej rozwiązaniu w 1949 ukończył Liceum Plastyczne w Sędziszowie Małopolskim. W 1954 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego. Otrzymał stypendium rządu Jugosławii w 1965 r., a także stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w latach  1971 i 1983.

Od 1972 roku pracował jako wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa oraz Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
W 1990 otrzymał tytuł profesora. W ostatnich latach życia artysta podjął też pracę na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wiśniewski był założycielem i kierownikiem Galerii „Arkady”, działającej przy krakowskim BWA. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, był także członkiem „Kuźnicy”. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką i rzeźbą. Był wszechstronnym artystą, malował pejzaże, akty, portrety, sceny figuralne i malarstwo abstrakcyjne. Fascynowała go architektura, więc w jego dorobku artystycznym odnaleźć można wiele wedut, zwłaszcza przedstawiających cerkwie i monastyry. W wielu jego pracach pojawiają się także konie, których artysta był miłośnikiem.

Stanisław Wiśniewski zmarł 24 marca 2016 roku.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl