Valery Pesin, "Biały dom", 1992

Dostępność: ZAPYTAJ O PRODUKT
Cena: 5 000,00 zł 5000.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: GAL-50315

Opis

Valery Pesin


Valery Pesin urodził się w 1963 roku w Mińsku na Białorusi, ale obecnie żyje i tworzy w Moskwie. Przed rozpadem Związku Radzieckiego jego życie nie było związane z twórczością artystyczną, bowiem pracował wtedy głównie zarobkowo i wykonywał mało satysfakcjonujące (z punktu widzenia artysty) zawody – był ślusarzem, woźnym, stolarzem i stróżem nocnym. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął swoją przygodę z malarstwem i grafiką. Należał do grona tzw. „Nonkonformistów Radzieckich” – był przedstawicielem nieoficjalnej sztuki radzieckiej.
Z początkiem lat 90. XX wieku zaczął regularnie podróżować do Moskwy. Początkowo próbował sprzedawać swoje prace na Arbacie – jednej z najmodniejszych ulic miasta, która w rosyjskiej kulturze słynie ze swojej artystycznej historii. Na Arbacie mieszkało bowiem wielu artystów, m.in. Aleksander Puszkin, a jej nazwa pojawia się często w tekstach kultury. Pesin w wywiadzie w 2017 roku wspomniał, że wówczas te wyjazdy pozwalały mu się utrzymać. Właśnie na Arbacie poznał i sprzedał pierwszy obraz słynnemu kolekcjonerowi i kardiochirurgowi – Mikhailowi Alshibayi. Wkrótce Pesin zapragnął znaleźć swoje własne miejsce w Moskwie i bezskutecznie próbował nawiązać kontakty z miejscowymi galeriami.
„Nie mam tematu społecznego i nie robię nic szokującego […] Nie wchodzę też do galerii salonowych, bo nie czuje się złocenia, malachitu i ciężkiej pracy fizycznej, którą kochają ich klienci. W rezultacie nie znalazłem dla siebie żadnej galerii.” – Valery Pesin

Pesinowi nie udało się wejść z początku w świat galeryjny, za to szybko zainteresowali się nim architekci i dekoratorzy wnętrz, a jego prace zostały przez nich szczególnie docenione. Obecnie obrazy i grafiki artysty można zobaczyć w luksusowych domach i magazynach wnętrzarskich: AD, ELLE Decoration, Salon + Interior czy Mezzanine.
Dla Valerego Pesina malarstwo jest przede wszystkim pasją. Fascynują go wielcy mistrzowie sztuki dawnej, ale jak sam podkreśla, nie posiada wykształcenia akademickiego, więc pozwala sobie na swobodną interpretację. Jego styl bliski jest abstrakcji lirycznej, która czasem łączy się ze sztuką figuratywną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl