Mistrz polskiego pejzażu - Zygmunt Sidorowicz

Zygmunt Sidorowicz urodził się we Lwowie w 1846 roku jako czwarty syn urzędnika magistriackiego Michała Sidorowicza i Zuzanny z Lewakowskich Sidorowiczowej. Artystę wychowywała w głównej mierze jego matka, która wcześnie zauważyła pojawiające się u syna zdolności artystyczne. Oprócz predyspozycji malarskich posiadał także talent muzyczny. W latach 60. XIX wieku uczył się w szkole technicznej we Lwowie i pobierał pierwsze lekcje rysunku. Jako nastolatek dostawał już zlecenia na portrety i był rozpoznawalny we lwowskim środowisku artystycznym. Jako osiemnastolatek rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w pracowni Eduarda von Engertha – austriackiego malarza specjalizującego się malarstwie portretowym i historyzmie.

Szkoła monachijska

Po ukończeniu studiów Sidorowicz powrócił do Lwowa i zorganizował wystawę swoich dzieł. W 1871 roku otrzymał stypendium Wydziału Krajowego i wyjechał do Monachium, gdzie postanowił kontynuować swoją edukację artystyczną. Uczył się i utrzymywał samodzielnie tworząc głównie obrazy rodzajowe, które chętnie były kupowane przez miejscowych handlarzy dzieł sztuki. Od 1873 roku był członkiem Kunstverein München - monachijskiego stowarzyszenia zrzeszającego artystów i miłośników sztuki od 1823 roku. Organizacja należy do najstarszych niemieckich stowarzyszeń artystycznych.

Artystę można zaliczyć do kręgu artystów Szkoły monachijskiej. To określenie, chociaż nieprecyzyjne, używane jest w naukach humanistycznych i odnosi się do malarzy polskich czynnych w Monachium od połowy XIX wieku po początek I Wojny Światowej. Malarzy szkoły monachijskiej wyróżniał przede wszystkim dobór tematyki - niekiedy ściśle związanej z Polską. W pierwszej fazie dominowały sceny historyczne i batalistyczne. Sięgano do tematyki narodowo-wyzwoleńczej o silnym romantycznym charakterze. W późniejszych latach na popularności wśród odbiorców zyskały sceny rodzajowe i pejzaże. W Monachium bardzo doceniano polskich artystów i chętnie kupowano ich prace. Szczególnie popularne były polnische Landschaften - nastrojowe pejzaże o stonowanym kolorycie, z przewagą brązów i szarości.

Sidorowicz wraz z Walerym Brochockim i Aleksandrem Kotsisem prowadzili wspólną pracownię w Monachium. Spędzali czas w kawiarni Carlsthor, w której gromadzili się artyści z należący do polskiej kolonii m.in. Józef Brandt, Maksymilian Gierymski i Franciszek Żmurko. W latach 1873-1877 Sidorowicz był członkiem Kunstverein München.

Entuzjasta polskich  krajobrazów

Zygmunt Sidorowicz za namową znajomego malarza Tadeusza Wiśniowieckiego zaczął malować niewielkie krajobrazy. Niektóre z nich zostały zakupione przez Kunstverein München z przeznaczeniem do losowania przez swoich członków. M.in. Nachtlandschaft aus Polen (pejzaż nocny, 1875) wylosował mecenas i kolekcjoner A. Schack. Obecnie obraz znajduje się w Bayerische Staatsgemäldesammlungen w Monachium. Sidorowicz dzięki tej decyzji wpasował się w gust monachijskich miłośników sztuki, którzy przepadali za wcześniej wspomnianymi polische Landschaften i odnalazł swój żywioł jakim było malarstwo pejzażowe. Malował typowo polskie krajobrazy przedstawiające rozległe pola, piaszczyste ścieżki i obrzeża lasów. W tle niekiedy wyłaniały się chłopskie chaty kryte strzechą, dworki i postacie ludzkie, ale często stanowiły dodatek do całości kompozycji. Artysta był skoncentrowany przede wszystkim na krajobrazie. Podczas malowania ważniejsze dla niego było oddanie uczuć natury niżeli dokładne jej studiowanie, co było charakterystyczne dla późniejszych impresjonistów. Najczęściej malował poranki i wieczory, gdyż lubił ściszone barwy - szarości i przymglenia.

Powrót do  Wiednia

W 1877 roku podjął decyzję o powrocie do Wiednia, spowodowaną narodzinami syna. Wziął ślub z Herminą - córką szewca, z którą znali się już w czasie jego studiów w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, gdyż mieszkał wtedy w domu jej ojca. W Wiedniu z trudem udawało mu się pozyskiwać środki na utrzymanie rodziny. W 1880 trzymał propozycję powrotu do Lwowa, ale jej nie przyjął. Chcąc pomóc swojej rodzinie, postanowił natomiast ściągnąć do Wiednia jednego ze swoich młodszych braci. Sidorowicz zmarł na zapalenie płuc w 1881 roku.

 

Bibliografia:

  • https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/zygmunt-sidorowicz?print
  • https://polskiemuzy.pl/zygmunt-sidorowicz-koneser-piekna-polskiego-krajobrazu-
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl