Numizmatyka jako inwestycja alternatywna

  Numizmatyka nie jest tylko dyscypliną pomocniczą historii, ale także funkcjonuje jako określenie kolekcjonowania monet oraz pieniężnych znaków papierowych. Najstarsze polskie kolekcje numizmatów sięgają XV wieku i związane są głównie z dworami monarszymi – podobnie jak w przypadku kolekcji dzieł sztuki takich jak malarstwo czy rzeźba. Rynek numizmatyczny w Polsce jest bogaty i zróżnicowany, głównie za sprawą wielu zmian geopolitycznych i gospodarczych. Przykładowo w okresie zaborów na ziemiach polskich występowały pieniądze Imperium Rosyjskiego, Królestwa Prus, Monarchii Habsburgów (Austrii), a także specjalne emisje okupacyjne.  

Monety i banknoty kolekcjonerskie są również alternatywną formą inwestowania.

Awersy i rewersy monet - grafika niemiecka

Po co powstają alternatywne formy inwestowania?

Wzrost popularności alternatywnych form inwestowania przeważnie związany jest z kryzysami finansowymi. Inwestorzy poszukują metod na dywersyfikację portfela poprzez niestandardowe lokowanie swoich środków finansowych. Coraz częściej alternatywne opcje pojawiają się w ofertach instytucji finansowych, które przedstawiają rynek dzieł sztuki i dóbr luksusowych jako antidotum na ewentualne kryzysy. Niektórzy analitycy finansowi uważają, że nawet niewielki udział w majątku inwestycji alternatywnych może zmniejszyć jego czułość na zmiany kursów giełdowych. Zakres inwestycji alternatywnych jest bardzo szeroki. Można zaliczyć do nich także dzieła sztuki: malarstwo, biżuterię - kamienie szlachetne, numizmatykę, rzeźby, srebra i antyki. Rynek sztuki stanowi bezpieczną lokatę kapitału, ale taka inwestycja powinna być planowana na długi okres, bowiem na zysk w tym przypadku trzeba poczekać. Wzrost popularności inwestycji w dzieła sztuki był wyraźnie widoczny podczas pandemii Covid-19 w czasie najbardziej rygorystycznych obostrzeń. Domy aukcyjne przeżywały wtedy prawdziwe oblężenie i zdobyły klientów wśród inwestorów giełdowy, którzy wcześniej nie interesowali się tym rynkiem.

Numizmatyka jako inwestycja alternatywna

Inwestycje związane z kolekcjonowaniem określa się mianem „emocjonalnych” – należy do nich między innymi numizmatyka. Na cenę danej monety kolekcjonerskiej ma wpływ jej rzadkość występowania, stan zachowania oraz proweniencja. Profesjonalizacja polskiego rynku numizmatycznego nastąpiła w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Powstawały wtedy pierwsze domy aukcyjne, a monety kolekcjonerskie zaczęły być traktowane jako akumulacja kapitału. Większość kolekcjonerów traktuje numizmaty jednak jako inwestycję emocjonalną, a nie formę inwestycji kapitału. Monety mają większą płynność finansową niż obrazy. Przez wielu kolekcjonerów są uważane za bezpieczniejszą formę inwestycji, ponieważ są łatwiejsze w transporcie i konserwacji, a często bez znaczenia nie pozostaje także sama wartość kruszcu. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy numizmatami, a monetami kolekcjonerskimi w przypadku celów inwestycyjnych. Numizmaty to monety o wartości głównie zabytkowej i historycznej, a monety kolekcjonerskie mogą być współczesne, bite przez mennice państwowe, odpowiednio zabezpieczone i opatrzone certyfikatami. W przypadku tych drugich nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Natomiast jeżeli z różnych względów chcielibyśmy rozpocząć przygodę z inwestycją w numizmaty potrzebna jest wiedza, aby odpowiednio obchodzić się z obiektami, a także istnieje ryzyko zakupienia falsyfikatu. W przypadku początkujących kolekcjonerów bardzo istotny jest grading - usługa stopniowania jakości monet oferowana przez profesjonalnych numizmatyków.  

Monety w Gabinecie Sztuki

W ofercie Gabinetu sztuki znajdują się numizmaty pochodzące z różnych okresów historycznych, wykonane z różnych surowców. Będziemy starali się sukcesywnie je Państwu prezentować. Na początku przedstawimy Państwu ofertę monet z XX wieku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl