Valery Pesin | Валерий Песин

Valery Pesin

„Życie artysty to ucieczka od uzależnienia od państwa, społeczeństwa, systemu i zarazem droga do nieosiągalnego."

- Valery Pesin

Życie i twórczość

Valery Pesin urodził się w 1963 roku w Mińsku na Białorusi, ale obecnie żyje i tworzy w Moskwie. Przed rozpadem Związku Radzieckiego jego życie nie było związane z twórczością artystyczną, bowiem pracował wtedy głównie zarobkowo i wykonywał mało satysfakcjonujące (z punktu widzenia artysty) zawody – był ślusarzem, woźnym, stolarzem i stróżem nocnym. Natomiast pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął swoją przygodę z malarstwem i grafiką. Należał do grona tzw. „Nonkonformistów Radzieckich” – był przedstawicielem nieoficjalnej sztuki radzieckiej. Z początkiem lat 90. XX wieku zaczął regularnie podróżować do Moskwy. Początkowo próbował sprzedawać swoje prace na Arbacie – jednej z najmodniejszych ulic miasta, która w rosyjskiej kulturze słynie ze swojej artystycznej historii. Na Arbacie mieszkało bowiem wielu artystów, m.in. Aleksander Puszkin, a jej nazwa pojawia się często w tekstach kultury. Pesin w wywiadzie w 2017 roku wspomniał, że wówczas te wyjazdy pozwalały mu się utrzymać. Właśnie na Arbacie poznał i sprzedał pierwszy obraz słynnemu kolekcjonerowi i kardiochirurgowi - Mikhailowi Alshibayi. Wkrótce Pesin zapragnął znaleźć swoje własne miejsce w Moskwie i bezskutecznie próbował nawiązać kontakty z miejscowymi galeriami.

„Nie mam tematu społecznego i nie robię nic szokującego […] Nie wchodzę też do galerii salonowych, bo nie czuje się złocenia, malachitu i ciężkiej pracy fizycznej, którą kochają ich klienci. W rezultacie nie znalazłem dla siebie żadnej galerii.” – Valery Pesin

Pesinowi nie udało się wejść z początku w świat galeryjny, za to szybko zainteresowali się nim architekci i dekoratorzy wnętrz, a jego prace zostały przez nich szczególnie docenione. Obecnie obrazy i grafiki artysty można zobaczyć w luksusowych domach i magazynach wnętrzarskich: AD, ELLE Decoration, Salon + Interior czy Mezzanine. Dla Valerego Pesina malarstwo jest przede wszystkim pasją. Fascynują go wielcy mistrzowie sztuki dawnej, ale jak sam podkreśla, nie posiada wykształcenia akademickiego, więc pozwala sobie na swobodną interpretację. Jego styl bliski jest abstrakcji lirycznej, która czasem łączy się ze sztuką figuratywną.

 

Notowania na rynku sztuki

Valery Pesin jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych artystów białoruskich zarówno w jego ojczystym kraju jak i całej Europie. Jego prace znajdują się w zbiorach Białoruskiego Muzeum Narodowego i Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku oraz kolekcjach prywatnych na Białorusi i za granicą. Od 1988 wziął udział w wielu wystawach w Mińsku, Leningradzie, Moskwie, wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie. Pierwszą zagraniczną wystawą, w której brał udział odbyła się w 1991 roku w Hali Odlewniczej Fabryki Norblina w Warszawie. Najważniejsze dla dorobku artystycznego Pesina wystawy indywidualne odbyły się w moskiewskiej galerii „A-3” („Podróż”, 2011), Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku („Pamiętnik / Pamiętnik”, 2013) oraz w Mińskim Centrum Sztuki Współczesnej ( „Szczegóły”, autor ze zbiorów osobistych i Evgeny Ksenevich, 2015). Dzieła Valerego Pesina są bardzo modne na rosyjskim rynku dzieł sztuki, gdzie ceny za najwybitniejsze obiekty wynosiły nawet 240 000 rubli. W Polsce jest stosunkowo mało znany, ale jego prace można spotkać w galeriach Europy Zachodniej.

Valery Pesin w Gabinecie Sztuki

W Gabinecie Sztuki znajduje się wiele prac Valerego Pesina. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W szczególności polecamy tego artystę osobom, którzy są w trakcie urządzania nowego domu lub mieszkania. Dzieła Pesina z pewnością dodadzą charakteru nowoczesnym wnętrzom. Obrazy olejne na płótnie będzie można w krótce licytować na aukcji online.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu:

+48 694 538 777 biuro@gabinetsztuki.pl

Bibliografia

  • Kartseva K., Valery Pesin: „Rysowanie traktuję jako rodzaj zadania", "Art and You", online: https://artandyou.ru/history/valery_pesin/, dostęp: 26.03.2021.
  • Valery Pesin, "ArtGuide", online: https://artguide.com/people/3305-valierii-piesin-120, dostęp: 26.03.2021.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl